Lenka Trlicová je absolventkou designu oděvu a obuvi UTB ve Zlíně. Od roku 2011 tvoří pod značkou Lote malé série a individuální zakázky.

Základním znakem tvorby je precizní minimalismus, důraz na materiál a ruční zpracování. Jednotlivé kusy oděvu jsou funkčním a snadno kombinovatelným základním kamenem pro osobní styl.

Díky zpracování, designu i zvláštní malířské barevnosti je LOTE reprezentantem nové vlny designérů kteří ignorují rychlost a kladou důraz na osobnost uživatele, praktickou stránku a dlouhou životnost.

Značka LOTE je zastoupena v obchodě Fairly Local Design Store v Olomouci.English:

Lenka Trlicová is a designer based in the Czech Republic. She studied Footwear and Fashion Design and graduated at Tomas Bata University in Zlin 2011. Actually, she designs for her line Lote. Lote is about minimalistic attitude in the real life. Garments are made from pure silk or wool fabric.

Lote designs sophisticated but particularly comfortable and easy to wear basics, defined by the focus on a detail, high quallity fabric and handmade finish.

Sculptural shapes and silhouettes are influenced by architecture,nature and art, which are also the main sources of inspiration. Lote produces limited collections and bespoke tailoring for customers who prefer individuality, timelessness and comfort instead of a fast fashion trend. Collections are produced in the Czech Republic.